Değerler Eğitimi

DEĞERLER EĞİTİMİ

Soyut zekanın yeni yeni gelişmeye başladığı ortaokul dönemindeki talebelerin fıtraten metafizik meraklara haiz olduğunu bilmekteyiz. Bunun için Zinde Okulları olarak gayemiz; “anlam” eksenli, pratiğe dönük ve doğru kaynaklardan edinilmiş doyurucu bir değerler eğitimi çerçevesi çizmektir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerimiz için MEB müfredatıyla uyumlu kitaplarımızla siyer, itikat, ibadet temalı ünitelerimiz etkinlikli ve öğrenci merkezli işlenmektedir. Sekizinci sınıflar için sene sonunda girdikleri sınava yönelik çalışmalar da eklenmektedir.

Din öğretiminde; “tefekkür” vurgulanarak kainatta Rabbimizin yarattığı “yeryüzü ayetlerine” dikkat çekilmektedir. Derslerimizin bir kısmında da Kuran-ı Kerim ezber ve yüzüne okuma olarak ses temelli işlenmektedir.

Modern zamanlarda yaşarken Asr-ı Saadet’e uzanan asıl köklerimizi nasıl anlatabilir, yaşatabilir ve “Anadolu irfanı” dediğimiz geleneksel kodlarımızı yeni kuşaklara ne şekilde aktarabiliriz? Hiç şüphesiz; sevdirerek ve örnek olarak. “Çocuğun kişiliğini rol modeli etkiler.” sözü fehvasınca her konuda biricik rehberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in kutlu izinden gidilmeye çalışılmakta, öğrencilerimizle sünnet davranışlar tatbik edilmektedir. Kurumumuzda; öğrencilerin yaş, ilgi ve potansiyeline göre manevi gelişimleri hem değerler eğitimi öğretmenleri tarafından takip edilmektedir..